• Majowe Święta
     • Majowe Święta

      30.04.2020

      Przed nami  święta majowe, które są bardzo ważne dla historii Polski. Obchodzimy je w szczególny sposób i zawsze razem. W tym roku będzie inaczej ze względu na panującą pandemię koronawirusa.  Nie możemy jednak zapomnieć ważnych wydarzeń z naszej przeszłości. Przypomnijmy skąd wzięły się te święta i komu je zawdzięczamy.

      1 maja to Międzynarodowy Dzień Pracy, jego rodowód sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób.

      2 maja to tradycyjny Dzień Flagi Państwowej ustanowiony na pamiątkę umieszczenia flagi biało-czerwonej na Kolumnie Zwycięstwa Siegessaule i gmachu Reichstagu  przez żołnierzy I Dywizji Kościuszkowskiej podczas zdobywania Berlina. Co ciekawe w tym dniu obchodzony jest także Dzień Polonii.

      3 maja 1791 roku w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie konstytucję. Niedługo  minie 229 lat od tego wydarzenia.


      W tym roku nie będzie tradycyjnego świętowania, uroczystych akademii i przemówień. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia obchodów w wirtualnym świecie:
     • Koronawirus. Książka dla dzieci

      27.04.2020

      Wydawnictwo Poradnia K wydaje bezpłatnie książkę „Koronawirus. Książka dla dzieci” z ilustracjami Axela Schefflera (znanego z „Gruffalo”) i rekomendacjami pediatrów immunologów: dr. hab. med. Wojciecha Feleszki   i dr. med. Pawła Grzesiowskiego oraz zespołu ekspertów medycznych Grupy LUX MED. Książka jest przewodnikiem dla dzieci i rodziców. Zawiera odpowiedzi na pytania, z którymi się dziś spotykamy: „Co to jest koronawirus?", „Jak się można zarazić?", „Co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa?", „Dlaczego część miejsc, do których chodzimy, jest teraz zamknięta?", „Co mogę zrobić, żeby pomóc"?

      Link do pobrania książki poniżej

       

       

     • Dzień Ziemi

      22.04.2020

      Dzień ten jest obchodzony od 1990 roku (od 50 lat!!!)a idea została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów. W tej akcji zaangażowanych  jest 190 krajów. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia zaczęły się od 1990 roku. Hasło Dnia Ziemi 2020 roku ,a jednocześnie motyw przewodni święta to ,,Działania  na rzecz ochrony klimatu''. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie duże inicjatywy musiały zostać odwołane.

      Zmiany klimatyczne odczuwamy tu i teraz np.

      *gorące i suche jak na Polskę lata 

      *ciepłe i bezśnieżne zimy

      * dotkliwy brak opadów i susze ( w tej chwili plonie Biebrzański Park Narodowy !!!) a pożary lasów to już norma

      * niespotykanie niski stan wód  w rzekach

      Co Wy drodzy uczniowie i rodzice  możecie zrobić w swojej okolicy lub domu:

      * ponowne wykorzystanie i recykling opakowań z tworzyw sztucznych

      *rezygnacja lub ograniczenie korzystania z plastikowych opakowań

      * przemyślane zakupy ( do ich wyprodukowania też potrzeba energii)

      * a przede wszystkim oszczędzajcie wodę,w szkole tez się o tym uczyliście, warto to wprowadzić w życie!!!

      Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych

      Lidia Bielecka

      Romana Fleming

      Tadeusz Piasecki

      Dariusz Śmigielski

     • Konkurs „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”

      22.04.2020

       Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas  I do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

      „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”.

      • Zadanie konkursowe polega na wykonaniu ilustracji do przeczytanej książki. Praca może przedstawiać postać lub scenkę opisaną w książce.
      • Prace plastyczne wykonujemy dowolną techniką (rysunek, wyklejanka itp.), w formacie: A4.
      • Prace podpisujemy imieniem i nazwiskiem, podajemy tytuł książki oraz zaznaczamy z której jesteśmy klasy.
      • Dzieci, które nie zdążyły wypożyczyć książki, a chcą  wykonać ilustrację, mogą zrobić pracę plastyczną na podstawie przeczytanej książki z domowej biblioteczki.
      • Zdjęcia wykonanych prac przesyłamy z pomocą Rodziców na adres email: g.budasz@sp2.wagrowiec.eu
      • Zdjęcia prac przesyłamy do 8.05.2020r.
      • Nadesłane prace będą wyeksponowane na stronie inernetowej szkoły w zakładce – biblioteka.
     • UWAGA KONKURS

      19.04.2020

      Ogłaszam konkurs na wykonanie (z czegokolwiek) dywanu Sierpińskiego.Dywan Sierpińskiego to fraktal otrzymany z kwadratu za pomocą podzielenia go na dziewięć (3x3) mniejszych kwadratów, usunięcia środkowego kwadratu i ponownego zastosowania tej samej procedury do każdego z pozostałych ośmiu kwadratów. W jaki sposób go stworzyć? No cóż. Ja zrobiłam go z żelków. Czekam na wasze pomysły. Najlepsza praca zostanie umieszczona na ogromnym wirtualnym dywanie, który tworzony jest w ramach Międzynarodowego projektu SierpinskiStones.Konkurs trwa do środy. Prace należy przesłać na adres mailowy: a.maciejewska@sp2.wagrowiec.eu W treści maila należy wpisać: „Wyrażam zgodę na przesłanie mojej pracy w ramach projektu "SierpinskiStones”.

      Agnieszka Maciejewska

    • ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA
     • ŚWIATOWY DZIEŃ KOSTKI RUBIKA

      17.04.2020

      Dziś 17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Kostkę Rubika wynalazł Ernő Rubik w 1974 roku, zaś w 1976 roku została skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Od tamtej pory logiczna zabawka, która nie tylko bawi ale przede wszystkim uczy, trafiła w ręce ludzi niemal na całym świecie (do Polski w 1980). Kostka Rubika to sześcian, w którym każda ze ścian podzielona jest na 9 pól. Celem gry jest takie rozwiązanie łamigłówki, aby każda ze ścian tworzyła jeden kolor. Biorąc pod uwagę liczbę kombinacji - jakie na kostce mogą się pojawić – wydawać to się może zadaniem niesłychanie trudnym. W przypadku tradycyjnej kostki (3x3x3) liczba ta wynosi aż 43 252 003 274 489 856 000 (43 tryliony).

      Jedni dopasowują ściany kolorów do siebie bez problemu, inni chociaż wiele razy próbowali, nigdy nie pokonali układanki. Jednak są i śmiałkowie, którzy kostkę Rubika układają na czas i tym samym biją rekordy. 

      Mats Valk potrzebował w tym roku 4,74 sekund do ułożenia całej kostki. Poprzedni rekord, ustanowiony w 2015 roku, należał do 14-letniego wtedy Lucasa Ettera – wynosił 4,90 sekundy.

      Proponujemy uczcić dzisiejsze święto ułożeniem kostki.

    • Ogólnopolski sukces drużyny MATHTEAM
     • Ogólnopolski sukces drużyny MATHTEAM

      16.04.2020

      Główny Urząd Statystyczny ogłosił wyniki kolejnego etapu Europejskiego Konkursu Statystycznego. Nasza drużyna znalazła się wśród pięciu najlepszych drużyn w Polsce, a uczniowie Magdalena Rojtek (8b), Łukasz Malak (8b) i Tymofii Ferenets(8d) zostali finalistami krajowej części konkursu. W ostatnim etapie drużyna dokonała analizy obszernego zbioru danych udostępnionego przez organizatora. Wręczenie nagród zaplanowano na uroczystej gali, która ma się odbyć  w Warszawie. Przed drużyną stoi kolejne wyzwanie, czyli nagranie filmu,  który będzie poddany pod ocenę jury i internautów.Najlepszy  film będzie reprezentował Polskę w europejskiej części konkursu.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

    • Komunikat
     • Komunikat

      09.04.2020

      Uprzejmie informujemy, że do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

       

     • Świąteczne życzenia

      07.04.2020

      Z okazji Świąt Wielkanocnych,

      byłym i obecnym pracownikom, rodzicom, uczniom

      i sympatykom naszej szkoły,

      życzymy

      aby Zmartwychwstanie Pańskie napełniło wszystkich spokojem,

      podniosło na duchu, dało siłę w pokonywaniu trudności,

      i pozwoliło z ufnością patrzeć w przyszłość.

       

      Zostańmy w domu!

       

       

    • Światowy Dzień Zdrowia
     • Światowy Dzień Zdrowia

      07.04.2020

      Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia,  w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W tym szczególnym dla nas czasie powinniśmy PODZIĘKOWAĆ tym, którzy codziennie dbają o nasze zdrowie.DZIĘKUJEMY I DOCENIAMY.