W TYGODNIU Z NIEPODLEGŁOŚCIĄ klasa VII C wraz z wychowawczynią i Panią Małgosią udała się z wizytą do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie miała możliwość sprawdzenia i ugruntowania swojej wiedzy na temat stuletniej niepodlegości. Wizyta w Escape Room była ekscytująca ze względu na niecodzienny wystrój sal oraz ciekawe i róznorodne zagadki, które uczniowie z zainteresowaniem i dość szybko rozwiązali. Potem była jeszcze okazja, żeby zwiedzić tę ogromną i nowoczesną szkołę. Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor, Małgorzacie Nowak, za miłe przyjęcie i za świetnie zorganizowany nasz pobyt w tej placówce.
Archiwum Aktualności
Warsztaty origami
13.11.2018Dnia 7 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty origami. Na zajęciach uczniowie pogłębiali wiedzę matematyczną oraz rozwijali swoje zainteresowania. Dzieci wykonały rozety, motyle oraz serduszka. Wszystkie dzieła wykonane zostały w barwach narodowych. Kolejne warsztaty o tematyce świątecznej już w grudniu. Serdecznie zapraszamy.
List Minister Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów
11.11.2018Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii,na Węgrzech, Słowacji,Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny
Nasze szkolne świętowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości
10.11.2018100. rocznica odzyskania przez Polską Niepodległości to czas szczególny.Serdecznie dziękujemy tym, którzy w piątek 9 listopada uczestniczyli w naszym szkolnym, radosnym świętowaniu.Wspólne przejście ulicami miasta z 70 metrową biało-czerwoną flagą, możliwość wspólnego świętowania z urzędnikami samorządowymi pod Urzędem Miasta Wągrowca, biegi masowe na wągrowieckim stadionie i wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczniów i nauczycieli hymnu państwowego o godzinie 11:11 niech pozostaną w naszej pamięci.Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne medale, upamiętniające 100 lat wolności, które niech po latach przypominają Wam to ważne wydarzenie.
Życzymy Wszystkim radosnego, wspólnego świętowania.
64
Zbiórka na leczenie Szymona Kulczyńskiego
09.11.2018Szkolne Koło Wolontariatu informuje, że zakonczyliśmy zbiórkę pieniędzy do puszek na leczenie i koszty z tym związane naszego kolegi i ucznia Szymona Kulczyńskiego. Zebraliśmy 6 199, 76 zł. Wszystkim darczyńcom – Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i mieszkańcom Wągrowca składamy staropolskie "Bóg zapłać". Szymonowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Pamiętamy...
09.11.2018Uczniowie naszej szkoły wraz z katechetkami s. Ewą Walkowską i Małgorzatą Fimiak w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzili pobliski cmentarz farny, na którym spoczywają zasłużeni mieszkańcy miasta i pracownicy szkoły. Na grobie byłego wiceburmistrza miasta, poległego w pierwszych dniach września 1939 r. w ruinach ratusza, pana Wincentego Nitki oraz dr. Kulińskiego złożyliśmy piękne wiązanki, zapaliliśmy znicze, modliliśmy się za ich dusze. Nie zapomnieliśmy o grobach dyrektorów szkoły, nauczycielach, pracownikach obsługi i kucharkach.2 listopada odwiedziliśmy cmentarz komunalny, gdzie spoczywają doczesne szczątki ostatniego cystersa wągrowieckiego, a zarazem pierwszego proboszcza parafii poklasztornej ks. Jerzego Niwarda Musolffa. Tutaj także złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze. Swoją modlitewną pamięcią otoczyliśmy osoby związane z naszą szkołą, przede wszystkim nauczycieli.8 listopada ponownie odwiedziliśmy cmentarz farny, by ponownie zapalić znicze na grobach pracowników "dwójki" oraz na grobacg poległych powstańców wielkopolskich , to z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
7
Spotkanie z panem Zygmuntem Strenczakiem
08.11.2018„Pamiętać, nie znaczy żyć
Żądzą zemsty czy odwetu!
Pamiętać, ale wybaczyć!”
6 listopada na zaproszenie uczniów klas ósmych przybył do naszej szkoły pan Zygmunt Strenczak – prezes Koła Sybiraków w Rogoźnie, autor książek „Bramy piekieł”, „Sowieckie piekło” i „Człowiek człowiekowi wilkiem”. Gość opowiedział uczniom o swoich przeżyciach związanych ze zsyłką na Syberię w czasie II wojny światowej. Dla uczniów była to swoista , żywa lekcja historii.Podarowana przez Gościa książka wzbogaciła zbiory szkolnej biblioteki. Spotkanie zorganizowały pani Beata Pałuka i Romana Mucha.
12 listopada dniem wolnym od pracy
08.11.2018Uprzejmie informujemy, że zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o Święcie Narodowym z okazji 100.Rocznicy Odzyskania Niepodległości, dzień 12 listopada 2018 roku jest dniem wolnym od pracy.Będzie to także dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych.
Narodowe kokardy klasy 1a
07.11.20187 listopada 2018 r. dzieci z klasy 1a,przy pomocy swoich mam, przygotowały kokardy narodowe z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którymi obdarowały pracowników i uczniów naszej szkoły.
6
Lekcja historii w klasie 6D
04.11.2018Uczniowie klasy VI D uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Wcielili się bowiem w role dziewiętnastowiecznych robotników, którzy próbowali walczyć o swoje prawa różnymi metodami , np. strajkując i manifestując swoje niezadowolenie. Uczniowie przygotowali transparenty i pytania do fabrykantów, którzy na co dzień ich wyzyskują i nie mają zamiaru iść na ustępstwa. Grupa uczniów reprezentujących związki zawodowe bezskutecznie chciała przemówić chciwym pracodawcom do rozsądku. Podczas burzliwej dyskusji nieoczekiwanie zjawił się dziennikarz, który próbował załagodzić spór, argumentując za i przeciw spornych stron. Debata zakończyła sięniewielkimi ustępstwami ze strony fabrykantów z czego radość wyrazili robotnicy. Zadowoleni uczniowie samodzielnie zapisali wnioski.
4
Konkurs karaoke "ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY" dla klas 3 i 4
29.10.201826 października w piątkowe popołudnie chętni, odważni wokaliści z klas trzecich i czwartych uczestniczyli w szkolnym konkursie karaoke z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości „ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY”. Młodzi artyści zaprezentowali się wspaniale, wyrażając w ten sposób patriotyczną postawę do polskich pieśni legionowych i naszego kraju. Serdecznie gratulujemy naszym melomanom! Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i sponsorom za upominki. Oto nagrodzeni uczniowie:
I MIEJSCE: Julia Rajewska z klasy 4f
II MIEJSCE: Milena Grabarkiewicz i Alex z klasy 3a
III MIEJSCE: Julia Łuczak z klasy 4e
WYRÓŻNIENIE: Xawier z klasy 3a.
Dwie NAGRODY PUBLICZNOŚCI powędrowały do Mileny Grabarkiewicz i Alexa z klasy 3a, których wybrały uczennice chóru szkolnego „TEMPO 2”.
Dziękujemy za udział, Monika Serwatka i Joanna Bucholc.
4
Konkurs karaoke "ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY" dla klas 5 i 6
26.10.2018Dnia 25 października odbył się konkurs karaoke z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości ”ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY” w kategorii klas piątych i szóstych. Poziom konkursu był niezwykle wysoki! Młodzi artyści śpiewali doskonale i w niebywały sposób prezentowali swoje zdolności wokalne. Gratulujemy wszystkim artystom.! Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i sponsorom za muzyczne upominki.
A oto nagrodzeni uczniowie:
I MIEJSCE – DANIEL PISAREK z klasy 5c oraz NATALIA SZPIS z klasy 6a, II MIEJSCE dla AMELII ŁOŚ z klasy 6b, III MIEJSCE dla JAGODY HERMANN z klasy 5F. Wyróżnieni wokaliści to: Patrycja Kurant z klasy 5c, Jakub Kujawa z klasy 5e, Martyna Kasprowicz z klasy 5f, Julia Gryszczyńska z klasy 5g i Anna Rolewska z klasy 6c. Dziękujemy za Waszą patriotyczną postawę!
A już niebawem konkurs klas 3 i 4. Pozdrawiamy - Monika Serwatka, Joanna Bucholc i Anna Ciszewska.
8
Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego - etap szkolny
24.10.2018Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego, który odbył się 19.10.2018 r.
ETAP SZKOLNY
Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas VII -VIII. Aby dostać się do etapu rejonowego, należało uzyskać 40 pkt. na możliwych do uzyskania 50 punktów.
- Natalia Grzemska - klasa VII C 45
- Weronika Szpis - klasa VIII A 40
- Marianna Kołacka – klasa VIII B 40
- Antonina Kreskowiak - klasa VII C 40
- Aleksandra Piastanowicz - klasa VIII A 37
- Blanka Macioszek - klasa VIII A 34
- Julia Zeman - klasa VIII B 32
- Kacper Kamiński - klasa VIII A 30
- Weronika Woźniak - klasa VII C 30
- Filip Nowicki - klasa VIII A 29
- Maria Jastrząbek - klasa VII C 27
- Margarita Konieczna - klasa VII B 27
- Klaudia Przybylska – klasa VIII C 26
- Magdalena Rojtek – klasa VII B 23
- Oliwia Piechnik klasa - VIII C 23
- Anna Sielewicz – klasa - VII C 18
- Oliwier Krysztofiak – klasa VIII B 17
- Sara Głuchowska klasa – VII B 16
- Eliza Raczyńska – klasa VII C 15
- Julia Dąbrowicz - klasa VII C 9
Do etapu rejonowego, który odbędzie się 23.11.2018 roku, przechodzą:
Natalia Grzemska, Weronika Szpis, Marianna Kołacka i Antonina Kreskowiak.
Gorące gratulacje!
Prace konkursowe oceniała komisja w składzie:
- Beata Pałuka
- Brygida Spychała
- Jolanta Godawa
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i ich nauczycielom i dziękujemy za wielotygodniowe przygotowania. Na etapie szkolnym spotkamy się za rok, bogatsi o nowe doświadczenia.
Wycieczka do Poznania
23.10.2018Dnia 22 października klasa 6b, 6d i kilka uczennic z klasy 6c uczestniczyło w wycieczce do Poznania. Naszym celem była świetna zabawa w Parku Trampolin JUMP ARENA oraz musical „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry w Teatrze Muzycznym. Atrakcji było wiele! Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.
18
Konkurs karaoke"ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY" dla klas 7 i 8.
22.10.2018Dnia 19 października odbył się konkurs karaoke z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości ”ŚPIEWAMY DLA NASZEJ OJCZYZNY” w kategorii klas siódmych i ósmych. Gratulujemy wszystkim artystom! Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i sponsorom za muzyczne upominki.
A oto nagrodzeni uczniowie:
I MIEJSCE – OLIWIA PIECHNIK z klasy 8c, II MIEJSCE dla JAKUBA PISARKA klasy 8a, III MIEJSCE dla ANNY SIELEWICZ z klasy 7c i JULII BORAKIEWICZ z klasy 8c. Wyróżnieni wokaliści to: Margarita Konieczna z klasy 7b, Sandra Krych również z klasy 7b i Michał Wehr z klasy 8a. Dziękujemy za Waszą patriotyczną postawę oraz prezentację Waszych umiejętności wokalnych.
Już niebawem konkurs klas 5 i 6 oraz 3 i 4. Pozdrawiamy - Monika Serwatka i Joanna Bucholc.
3
"Tydzień z niepodległością"
22.10.2018"Wolność jest nam dana, ale i zadana" (Jan Paweł II)
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do świętowania. W naszej szkole postanowiliśmy to uczcić organizując "Tydzień z niepodległością", który trwać będzie od 5 do 12 listopada 2018r. w tym czasie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli będą zaangażowani w różną działalność i wykonają ciekawe zadania. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Zadania do realizacji:
1.Język polski:
-Czytanie na lekcjach fragmentów książek patriotycznych np. „Pamiętniki gen. Hallera”,
„Pan Tadeusz” i inne - do wyboru-Sentencje o Polsce- na kartkach biało- czerwonych
-Życzenia dla Polski-wybór najlepszych
-Szkolne dyktando o niepodległości
-Konkurs recytatorski „Moja ojczyzna”2.Technika i plastyka:
- „Łączy nas biało- czerwona” Każda klasa tworzy flagę o odpowiednich wymiarach - fotografia wspólnej flagi na boisku szkolnym
-Miejsca pamięci narodowej w naszym mieście i okolicy związane z niepodległością w obiektywie – konkurs fotograficzny
-Postacie niepodległości- konkurs - galeria na korytarzach
-Konkurs na plakat związany z niepodległością
3.Muzyka:
-„Śpiewamy dla naszej ojczyzny”- konkurs muzyczny, karaoke
- Hymn państwowy przez głośniki, godz. 11:11 (w wyznaczonym terminie)
4.Religia:
- Światełko dla bohaterów- zapalenie zniczy na grobach poległych za naszą wolność
5.Informatyka:
- Konkurs na prezentację multimedialną- „Drogi do wolności” klasy VI- VIII
6.Wychowanie fizyczne:
- Turnieje niepodległościowe w zespołowych grach sportowych
- Biegi niepodległościowe na stadionie
7.Lekcje wychowawcze:
-Gazetki w klasach związane z niepodległością (oceniane przez RSU),
- pogadanki na godzinach wychowawczych
8.Szachy:
- Symultana szachowa – mecz 11 szachistów z instruktorem szachowym
9. Historia:
- Godziny z niepodległością - spotkania ze świadkami historii i zaproszonymi gośćmi z muzeum
- Kapsuła czasu- wiadomość dla przyjaciół z przyszłości
- Quiz - 100 lat niepodległości naszej ojczyzny,
- Podsumowanie ”Tygodnia z niepodległością”
10. Języki obce:
Przedstawienie postaci historycznych ”Przyjaciół Polski” na fotografiach
11. Przyroda:
- Posadzenie dwóch krzewów w barwach narodowych
12. Nauczanie zintegrowane:
- Kolorowanie ilustracji patriotycznych wskazanych na gazetce historycznej
lub odgadywanie zagadek historycznych
-Warsztaty z dziadkami lub rodzicami – wykonanie kotylionów biało- czerwonych,
-Wyrzucenie w górę balonów biało - czerwonych w dniu prezentacji flagi
DZIEŃ Z BIBLIOTEKĄ
18.10.201816 października 2018 r. w bibliotece szkolnej odbył się międzyklasowy turniej drużyn z klas IV - VIII zorganizowany pod hasłem: "Dzień z biblioteką". Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością kojarzenia wylosowanego przedmiotu z lekturą szkolną, znajomością budowy książki, zdać test z wiedzy o książce i bibliotece, dopasować do siebie pomieszane tytuły lektur, ułożyć puzzle na czas oraz rozwiązać rebus. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy.
• Na poziomie klas 4 pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 4e, drugie miejsce 4c i 4d, a trzecie 4b i 4g.
• Na poziomie klas 5 pierwsze miejsce – klasa 5a i 5c, drugie 5b.
• Na poziomie klas 6 pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 6b, drugie miejsce 6a, a trzecie 6c i 6d.
• Na poziomie klas 7 pierwsze miejsce – klasa 7c, drugie 7a, a trzecie 7d.
• Na poziomie klas 8 pierwsze miejsce – klasa 8a i 8b, drugie 8c.
3
Pasowanie na ucznia
17.10.2018W piątek 12 października 2018r. odbyło się w naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych.
51
Dzień Patrona
15.10.2018W dniu 12 października w naszej szkole odbyło się po raz czternasty Święto Patrona. Przebiegało ono w tym roku na sportowo. Nie zabrakło też wągrowieckiej gwary.Uczniowie klasy VI D pod kierunkiem pani Małgorzaty Smarzyk przygotowali przedstawienie pt. „Na szlak cysterski by się szło” Dzieci w sposób humorystyczny poszukiwały śladów po działalności cystersów w Łeknie i Wągrowcu. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Monika Serwatka wraz z chórkiem Tempo 2. Natomiast ilustracje do przedstawienia wykonała pani Ania Ciszewska.Po przedstawieniu uczniowie brali udział w potyczkach sportowych i umysłowych, które przygotowały i przeprowadziły panie Romana Mucha, Małgorzata Smarzyk, Izabela Lisiak i Ania Ciszewska. W zabawach wzięli też udział nauczyciele.Z okazji Święta Patrona rada rodziców przygotowała dla wszystkich dzieci słodki poczęstunek.
66