Przed nami ważne święta narodowe, które wprowadzają nas w klimat tamtych wydarzeń, uczą historii, poszanowania symboli narodowych i budzą refleksję: czym dzisiaj dla Polaka jest wolność, naród i ojczyzna…
1 maja to międzynarodowe święto wszystkich ludzi pracy, po raz pierwszy obchodzone w 1889 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych na pamiątkę wydarzeń z 1886 roku, kiedy między innymi walczono o ośmiogodzinny dzień pracy.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej, to święto państwowe obchodzone 2 maja, skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej,
a szczególnie na fladze RP. Ma ono swoje podłoże historyczne, bo właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało- czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto, przyczynili się do zakończenia działań wojennych podczas II wojny światowej.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów Polski, pomimo represji
i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem narodowym była też w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się przywrócić
3 maja jako święto państwowe.
Małgorzata Smarzyk