Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy
w Państwa sercach, rodzinach i domach
zagościła radość, spokój i wielka nadzieja
odradzającego się życia.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy
w Państwa sercach, rodzinach i domach
zagościła radość, spokój i wielka nadzieja
odradzającego się życia.
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i sympatycy „Dwójki”.
Marian Kurczewski był dyrektorem naszej szkoły, budował dzisiejszy budynek SP2. Kierował szkołą przez długie lata, a wcześniej pracował w niej jako nauczyciel. Był skarbnicą wiedzy o szkole. Wiele lat temu miałam przyjemność poznać go osobiście. Teraz spotykam go, jakby ponownie, mając przyjemność czytać napisaną przez niego kronikę. Rozpoczyna ją od krótkiej opowieści: „Dzieje szkoły powszechnej do roku 1918”, by później szczegółowo opisywać dzieje Dwójki od momentu jej powstania w roku 1945. To opowieść nie tylko o naszej szkole, ale także o sytuacji w powojennym mieście, problemach, akcjach. Kończy ją na roku szkolnym 1959-1960. Będę umieszczać cyklicznie, raz w tygodniu, zamieszczone w „Kronice” informacje.
Zachęcam do lektury i zapraszam do poszukiwania nazwisk, zdjęć, przedmiotów i informacji wiążących się w jakikolwiek sposób z Dwójką.
Kinga Babicz
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klasy 5d, 7a i 7b zmierzyli się z łamigłówkami związanymi z Wielkanocą. Zwycięzcami konkursów zostali:
- w klasie 5d:
I miejsce Wojtek Szwedek
II miejsce Kamil Węgrzyn
III miejsce Adrian Zielonka
- w klasie 7a:
I miejsce Milena Grabarkiewicz
II miejsce Klara Głos
III miejsce Joanna Przesławska
- w klasie 7b:
I miejsce Michał Dulęba
II miejsce Jakub Rzepkowski
III miejsce Elena Bartol
Zwycięzcom gratulujemy!
W organizacji konkursu został wykorzystany sprzęt z Laboratorium Przyszłości.
4 kwietnia przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem udali się na ulice Wągrowca, aby kwestować na rzecz hospicjum. Z uśmiechem na twarzy i żonkilami w dłoniach podchodzili do mieszkańców prosząc o wsparcie akcji "Żonkilowe pola nadziei".
Z wielką dumą przedstawiamy Liderów wyróżnionych w tym tygodniu:
EDU-LIDER
Kacper Juszczyk kl. 8d - laureat Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego - jedyny w POWIECIE !
Blanka Witkowska kl. 3b - I miejsce w Powiatowym Konkursie Prawa Konsumenta
Maja Busz kl. 3b - I miejsce w konkursie Moje Zielone Miasto
EKO-LIDER
Maksymilian Sadłowski kl. 6c - eko-zachowania w przestrzeni publicznej, dbałość o środowisko i globalne
myślenie o ekologii
LIDER
Wiktoria Stachowiak kl. 3 a
Roksana Sudoł kl. 3a
Julia Chraplak kl. 3a
Zosia Walewska kl. 3a
Dziewczyny otrzymały Koszulki Lidera za występ w Koncercie Integracyjnym "Przez Życie w kolorowych skarpetkach".
Wszystkim Liderom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
28 marca 2023 r. aktywni członkowie Samorządu Uczniowskiego i wolontariatu szkolnego reprezentowali naszą szkołę podczas obchodów Dnia Pioniera w Gorzowie Wielkopolskim. To niezwykle ciekawa, lecz właściwie nieznana wągrowczanom historia dotycząca mieszkańców naszego miasta. Czy wiecie, że mieszkańcy naszego miasta tworzyli polską administrację w powojennym Landsbergu obecnie Gorzowie Wielkopolskim? To na pamiątkę przybycia do miasta i zaangażowania w organizację administracji w tym mieście przez mieszkańców Wągrowca obchodzi się to święto.
Nasza wizyta miała jednak jeszcze inne podłoże. W kronice naszej szkoły odnalazłam informację, która podsunęła mi pewien pomysł… Dawny pracownik, a późniejszy dyrektor naszej szkoły Marian Kurczewski tak w niej napisał:
„W dniu 23. XII. przesłała każda klasa naszej szkoły swoim równoległym klasom w Gorzowie paczkę gwiazdkową z piernikami, cukierkami i zabawkami. Uczyniono to zgodnie z odezwą Kuratorium Szk. Poznańskiego, celem nawiązania korespondencji dzieci szkół powiatu wągrowieckiego z dziećmi ziem zachodnich. Powiat wągrowiecki bierze w opiekę szkoły powiatu gorzowskiego. Inspektorat Szkolny w Wągrowcu przydzielił każdej z tut. szkół równorzędną szkołę w powiecie gorzowskim. Naszej szkole przypadła szkoła nr. 2. w Gorzowie.”
Postanowiłam nawiązać do tego zapisu i jednocześnie przekazać odnalezione informacje gorzowskiej szkole, która opisując historię swego powstania, nie wspominała o takiej współpracy. Dzieląc się odnalezionymi informacjami z panem Burmistrzem Remigiuszem Priebe, zrodził się pomysł wspólnej wizyty w mieście.
Nasi uczniowie, w towarzystwie opiekuna samorządu uczniowskiego Anny Ciszewskiej, spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim i panią dyrektor tej szkoły Katarzyną Gromiec. Przekazali na jej ręce kartki z życzeniami, słodycze, pierniczki i „zabawki”- kolorowanki o Wągrowcu i album o mieście. Mieli okazję wspólnie uczestniczyć w warsztatach „Gorzów – moje miasto nad Wartą”, spotkać potomków Pionierów z Wągrowca, zobaczyć przedstawienie teatralne pt. „Teatralne poznanie historii Gorzowa” w wykonaniu młodzieży Studia Teatralnego. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Pionierów oraz gościliśmy u prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego.
Obie strony liczą na współpracę szkół, wągrowieckiej i gorzowskiej Dwójki.
Kinga Babicz
Uczniowie: Maja Kubiak, Jakub Kaźmierczak i Krzysztof Witkowski zostali laureatami części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego. Zespół STAT1SP2 zajmując drugą pozycję w rankingu uzyskał możliwość wzięcia udziału w eliminacjach do części europejskiej konkursu. Zadaniem uczniów jest nagranie filmu „Dobrostan i statystyki" oraz przygotowaniedokumentu wyjaśniającego proces jego tworzenia,zastosowane techniki oraz źródła danych statystycznych.
30 marca br. uczniowie klasy 1b wzięli udział w Warsztatach Wielkanocnych zorganizowanych przez MDK w Wągrowcu, podczas których wykonali własnoręcznie kolorowe, unikatowe zawieszki wielkanocne. Kreatywność pierwszaków sięgnęła zenitu! Udział w warsztatach został uwieńczony seansem filmowym „Zając Max: Misja Pisanka”.
Zima dobiegła końca, wiosna czeka za progiem, a klasa 3b odwiedziła ALPAKI PORAJA w Budziejewie. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. Byliśmy w zagrodzie, karmiliśmy alpaki oraz króliki. Odbyły się też ZAJĄCZKOWE PODCHODY i szukanie jajek w towarzystwie KURCZACZKA i ZAJĄCZKA. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat symboliki potraw wielkanocnych. Czekały nas też WARSZTATY KULINARNE- upiekliśmy wielkanocne babeczki. Spotkanie zakończyło się smacznym poczęstunkiem.
Dziękujemy za świetną zabawę. Pozdrawiamy RÓŻĘ PORAJA.
25 marca odbył się XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski "Między Wierszami 2023". Naszą szkołę w kategorii poezji śpiewanej reprezentował Jan Przybylski z klasy 8e, który zdobył wyróżnienie. Był to pierwszy występ publiczny naszego ucznia i zapewne nie ostatni. Janek wyśpiewał sobie sukces piosenką Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać, tam gdzie byłem już" .Miejsce zajęła Milena Grabarkiewicz z klasy 7a, która w tej kategorii, reprezentowała Szkołę Muzyczną YAMAHA.Gratulujemy i życzymy obu uczniom dalszych sukcesów muzycznych
21.03.2023 r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ Z MATEMATYKĄ I PRZYRODĄ. Uczniowie klas 4-8 rozwiązywali zagadki przyrodnicze oraz zadania matematyczne powiązane z kodowaniem. Klasy bawiły się bardzo dobrze.
Pierwsza klasa jest ogromnym wyzwaniem dla dzieci.Dlatego też zaproszenie naszych wągrowieckich przedszkolaków w ramach DNI OTWARTYCH ma pomóc dzieciom jak najłatwiej wystartować w nowy etap w ich życiu bez lęków i obaw, pokazać, że szkoła jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem.
W trakcie DNI OTWARTYCH w naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu odkrywali tajemnice Szkoły przed przyszłymi uczniami. Spacerując po szkolnych korytarzach, nasi goście mogli wkroczyć do nowego świata, pełnego niezapomnianych wrażeń i nowych wyzwań, które czekają na nich już niebawem!
Dzieci miały możliwość zwiedzenia szkoły, a także wzięły udział w specjalnie przygotowanych zajęciach.
Dużo ekscytacji wywołały zajęcia sportowe, podczas których pan Mariusz wprowadził wszystkich w tajniki Karate. W Bibliotece dzieci wysłuchały wiersza „U fryzjera”, a następnie wzięły udział w escape roomie, w którym wykorzystano przedmioty związane z fryzjerstwem. Rozwiązywały zagadki i obejrzały książki przygotowane przez panią Joannę. Pod czujnym okiem pani Karoliny i pani Ani przedszkolaki przeniosły się w ulubiony świat sztuki i spróbowały swoich możliwości plastycznych. Zajęcia MUSICLove zaproponowane przez pana Błażeja oraz panią Romę były niezapomnianą przygodą dla wszystkich dzieci, które kochają śpiew, taniec i grę na instrumentach. Wizyta w klasach pani Marysi oraz pani Basi sprawiła, że nasi goście poczuli się jak na prawdziwej lekcji. Odważnie zasiedli w ławce, pisali kredą po tablicy oraz wzięli udział w zabawach integracyjnych.
We wtorek, 14 marca, gościliśmy Akademię Talentów oraz Przedszkole nr 7, natomiast w piątek, 17 marca, odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 6.
Bardzo dziękujemy wszystkim opiekunom grup przedszkolnych za pomoc i wsparcie w tym przedsięwzięciu.
Zapraszamy do fotorelacji
W dniach od 13 do 15 marca br. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne uczniów z wągrowieckich szkół pt.” Wiosna u Cystersów” w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej będącej dziełem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci wzbogaciły najpierw swoje wiadomości na temat patrona wągrowieckiej dwójki. Następnie zaprezentowały swoje umiejętności muzyczno-taneczno-wokalne oraz aktorskie przed wspaniałym gremium, które sowicie nagrodziło każdy występ gromkimi brawami. Uwieńczeniem spotkania było wykonanie niepowtarzalnych prac plastyczno-technicznych pt. „Postać Pani Wiosny”, które upiększyły korytarz szkolny.Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim dużo radości i satysfakcji.
Reprezentacja szkoły chłopców /rocznik 2010 i młodsi/ w piłce ręcznej 1.03. 2023r. zajęła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Wągrowieckiego oraz II miejsce w Mistrzostwach Rejonu Pilskiego w ramach XXIV Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2022/2023.
Szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Śliwiński Alex 7a
Brzeziński Dawid 6c
Donal Wiktor 6d
Godycki-Ćwirko Kajetan 6c
Kujawa Szymon 6c
Michalak Bartosz 6b
Niewiadomy Antoni 6d
Pankowski Gabriel 6c
Walkowiak Oliwier 6a
Wojdanowicz Wiktor 6d
Borucki Nikodem 5c
Zarzeczny Radosław 5d
Reprezentację przygotował pan Zbigniew Maćkowiak
Gratulujemy
Dnia 14 marca odbyły się szkolne eliminacje do POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI ŚPIEWANEJ "MIĘDZY WIERSZAMI". Do przeglądu zgłosiły dwie uczennice z klasy 8f Amelia Klimas i Kinga Grabicka oraz jeden uczeń z klasy 8e Jan Przybylski. Decyzją komisji, do reprezentowania naszej szkoły w konkursie powiatowym, został wybrany Janek. Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy całej trójce za udział i Waszą odwagę, a Jasiowi życzymy powodzenia w dalszych muzycznych zmaganiach, które odbędą się 25 marca w sobotę
W dniu 14 marca 2023 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Wągrowcu odbył się IX Powiatowy Konkurs Chemiczny. Wzięło w nim udział siedmioro uczniów z naszej szkoły. Uczestnicy konkursu przez półtorej godziny rozwiązywali trudne zadania chemiczne. Bardzo dobrze poradzili sobie z nimi uczniowie naszej szkoły zajmując dwa najwyższe miejsca na podium. Zwyciężył Nikodem Bodus, wyprzedzając tylko o 1 punkt Hannę Dekowską. Do trzeciego miejsca niewiele zabrakło Mai Kubiak. Pozostali uczestnicy również zasługują na pochwałę, a byli to Nadia Nowakowska, Michalina Lubawa, Agata Stróżyk oraz Kacper Juszczyk. Trzech wyróżnionych uczniów otrzymało nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy sukcesu.
Już od samego rana na wszystkie kobiety, kobietki i dziewczynki czekała słodka niespodzianka Samorządu Uczniowskiego. Szczesliwy numerek w tym szczególnym dniu nie był indywidualnie losowany. Dziś "wylosowano" - KOBIETY. Dziękujemy nauczycielom za pomoc w organizacji niespodzianki.
Baaaardzo smaczny Dzień Kobiet w klasie 4a
Dnia 2 marca 2023 r. dwaj uczniowie naszej szkoły – Paweł Różak /kl.6b/ i Jan Zborowski /kl.6c/ brali udział w II etapie Olimpiady Franciszkańskiej, który odbył się w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Gnieźnie. Celem Olimpiady było m.in. poznanie postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, odnoszenie zdobytej wiedzy o św. Maksymilianie do współczesności i inspiracji własnych zachowań na wzór Świętego czy też pragnienie poznania Pisma Świętego. Podczas II etapu uczniowie Szkół Podstawowych naszej archidiecezji rozwiązywali test dotyczący w/w Świętego oraz Listu św. Jakuba. Choć dla Pawła i Janka Olimpiada zakończyła się na udziale w II etapieto gratulujemy im osiągniętego sukcesu.
Wojciech Kapczyński
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu w ramach akcji "Książka chroni" otrzymała od Fundacji Powszechnego Czytania pakiet książek dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim oraz angielskim. Fundacja od kilku lat aktywnie promuje czytelnictwo, wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup społecznych. Doceniamy zatem ten dar serca, który części z nas zapewni łączność z walczącą ojczyzną natomiast wszystkim uczniom da możliwość obcowania z językiem angielskim.
Powered by aSc EduPage